کلینیک پستان مرکز جراحی محدود میلاد


  

 

 

 

 

 

 

مرکزجراحی محدود میلاد 

 

 

 

Milad  limited Surgical Center

 

 

 

 

 

کلینیک پــســتـان

 

 

 

 

Breast Clinic

 

 

 

 

 

 

 


مقـــدمــه


پستان‏ها در خانم‏ها از دیرباز، اعضای هویتی زنان را تشکیل داده است و برای هر خانمی سلامت آن عضو لازمه حفظ آن هویت و زیبایی زنانه می‏باشد. علاوه بر آن به عنوان عضوی که وظیفه شیردهی در انسان و در واقع پرورش نسل انسانی را به عهده دارد، یک دیدگاه عاطفی، فلسفی به آن وجود دارد و به همین دلایل خانم‏ها نسبت به این عضو توجه ویژه‏ای دارند.

پستان‏ها نیز مثل سایر اعضای بدن، دستخوش تغییرات و همچنین بیماری‏های خاص می‏باشد که تشخیص و درمان به موقع آن قطعاً در سلامت کلی انسان و حفظ هویت زنانگی نقش بسزایی خواهد داشت.

با توجه به اینکه در استان آذربایجان غربی هیچگونه کلینیک اختصاصی که صرفاً و به طور ویژه در مورد جنبه‏های مختلف تشخیصی، درمانی و مسائل زیبایی پستان‏ها فعالیت نماید، موجود نمی‏باشد و از آنجایی که با گسترش تمدن بشری، متأسفانه بیماری‏های این عضو هم در حال افزایش می‏باشد ضرورت ایجاد یک مرکزی که به طور اختصاصی در رابطه با این عضو فعالیت داشته باشد و بتواند با اتکا به آخرین منابع و مراجع علمی و بین‏المللی، مراحل تشخیصی، درمانی، برنامه‏های غربالگری عمومی (Screening) و همچنین مسائل زیبایی این عضو را به صورت یک پروتکل کامل (Integrated Protocol) به تمام بانوان این استان ارائه نماید، احساس می‏شد؛ لذا برای اولین بار مرکز بهداشتی درمانی آموزشی بیمارستان بین‏ المللی فردا و مرکز جراحی محدود میلاد ارومیه اقدام به گشایش چنین مرکزی برای همشهریان عزیز می‏نماید که تحت عنوان کلینیک پستان آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی می‏باشد.

 

  

تمامی این امکانات با اتکاء به مهمترین بخش این سیستم که پزشکان متخصص جراح و آشنا با آخرین متدهای تشخیصی و درمانی بیماری‏ها و مشکلات پستان می‏باشد، قادر است تمام برنامه‏های درمانی و بهداشتی مربوط به پستان، چه از نظر برنامه‏های غربالگری ((Screening و چه از نظر تشخیصی، درمانی و زیبایی و اعمال جراحی بازسازی پستان را به صورت یک پروتکل در این مرکز انجام دهد و لذا احتیاجی به Refer یا ارجاع بیماران به مراکز و شهرستان‏های دیگر موجود نباشد.

 

 

 

 

 

برنامه‏ های غربالگری

Screening Programs

 

 

 

 

 

این برنامه‏ ها که در حال حاضر در تمام کشورهای پیشرفته به صورت متناوب برای تمام زنان جامعه و به صورت اجباری انجام می‏ شود و با هدف جلوگیری و یا تشخیص زودرس مهمترین بیماری این عضو یعنی سرطان پستان (Breast Cancer) است که در این مرکز انجام می‏ گیرد و تمام بانوان می‏ توانند با مراجعه به این مرکز پس از تشکیل یک پرونده الکترونیک در برنامه‏ های Screening که شامل معاینات مکرر دوره‏ای و انجام تست‏ها و روش‏های عکس‏برداری و غیره می‏باشد، شرکت جویند و بدین نحو از ابتلا به بیماری‏های ناخواسته پستان جلوگیری شود.

 

 

 

برنامه‏ های تشخیصی

Diagnostic programs

 

این برنامه‏ ها با ویزیت پزشک متخصص پستان شروع می ‏شود که پس از تشکیل پرونده در صورت لزوم کارهای زیر به ترتیب قابل انجام می ‏باشد:


 

 

1. آزمایشات خون: که شامل آزمایشات روتین و آزمایشات اختصاصی شامل تومور مارکرها و آنالیز ژنتیکی بیماران می‏باشد.

 

2. روش‏های تصویربرداری: شامل سونوگرافی پستان و زیر بغل و در صورت لزوم بیوپسی یا نمونه‏برداری زیر گاید سونوگرافی Sonography Guided Biopsy و همچنین ماموگرافی و بیوپسی زیر گاید ماموگرافی Mammography Guided Biopsy می‏باشد.

 

 


 

 

3.    بیوپسی پستان: که اکثراً به صورت سرپایی و در خارج از اتاق عمل و با کمترین استرس نمونه‏برداری پستان انجام می‏شود که شامل:

                                i. Fine Needle Aspiration (FNA)

                              ii. Core Needle Biopsy

می‏باشد و در موارد خاص در صورت عدم امکان روش‏های فوق بیوپسی در اتاق عمل انجام خواهد شد.

 

 

4. تشخیص پاتولوژیک:تفسیر نمونه‏ های بیوپسی از طریق بخش پاتولوژی انجام خواهد شد که ممکن است به صورت تفسیر نمونه در اتاق عمل و حین عمل جراحی و به صورت Frozen Section (روش سریع) و یا به صورت نمونه دائمی Permanent  باشد که با اتکا به این تشخیص پاتولوژیک است که پزشک معالج تصمیم‏گیری برای انجام کارهای درمانی لازم را انجام خواهد داد.


 

5. انجام کلیه اعمال جراحی: در این مرکز امکان انجام کلیه اعمال جراحی برای بیماری‏های خوش خیم و بدخیم پستان امکان‏پذیر است که شامل جراحی‏های تهاجمی و کمتر تهاجمی مثل جراحی‏های رادیکال پستان یا جراحی‎‏های غیر رادیکال و Conservation Surgery و همچنین جراحی‏های کمتر تهاجمی با استفاده از Sentinel Node Dissection (تشخیص غدد لنفاوی پیشاهنگ) که مورد اخیر در اجتناب از جراحی بی‏مورد ناحیه زیر بغل و جلوگیری از ادم (Edema) بازو در سال‏های بعد از عمل بهترین راه موجود می‏باشد.

 

6. جراحی‏ های بازسازی: شامل جراحی بازسازی پستان بعد از جراحی سرطان می‏باشد که از نظر ایجاد روحیه در بیماران و امید به زندگی نقش مهمی ایجاد می‏کند.

 

7. جراحی‏ های زیبایی: این جراحی‏ ها شامل:

        i.   Reduction Mammoplasty (کوچک کردن)

        ii.  Augmentation Mammoplasty (بزرگ کردن)

         که با استفاده از پروتز یا تزریق چربی قابل انجام می‏باشد.

 

                                                                   

دکتر ناصر بصیر نیا                                                                                         

 

متخصص جراحی،پستان                                                                                     
شماره نظام پزشکی:35509                                                                                                         

 ایران -ارومیه -خیابان مولوی2 -خیابان رخشاء                                                  

                                                                                                                     

مرکز جراحی محدود میلاد

                                                                         

 

 

 

 

صفحه شخصی دکتر ناصر بصیرنیا


 متن انگلیسی (Breast Clinic)

 

 متن  استانبولی (Göğüs Kliniği)

 

متن کردی (کلێنیکی مەمک)


 

مطالب مشابه :


نظرات :


 نام:
 * نظر: